Eczane Dekorasyonu, Eczane Tasarımı, Eczane Uygulamaları

Eczane ve Mimarlık

Eczane ve mimarlık, birbirinden çok farklı iki alan gibi
gözükebilmektedir. Fakat özlerinde birbirleri ile bağlantılı olan sektörlerdir. Her biri, içlerinde ortaklaşa bazı paydaları bulundurmaktadır. Eczane ve mimarlığın her zaman birbirlerine ihtiyaç duyduklarını belirtmiştik. Özellikle yeni kurulacak bir eczanede mimarlık işlemleri oldukça önemlidir. Bizde bu yazımızda eczane dükkanları için mimarlık işlemlerinin ne kadar gerekli olduğundan bahsettik.

Eczanede Mimarinin Önemi Nedir?

Eczane dükkanları, genel anlamda müşteri odaklı şekilde dizayn edilmelidirler. Özellikle hastaların konforu ve rahatı, her eczane için vazgeçilmez detaylardan olmalıdır. Hal böyle olunca bir ecza dükkanında mimari özelliklere çok dikkat edilmektedir. Hastaların kasaya rahat ulaşmaları, görevlilerle kolay şekilde temasa geçmeleri ve sıra beklerken kendilerini yormamaları çok önemlidir.

Hastalar tarafından ziyaret edilen bir alan, geniş ve ferah özelliklere de sahip olmalıdır. Özellikle pandemi sürecinde eczanedeki hastaların sosyal mesafeli şekilde durmaları çok önemlidir. Bu nedenle eczane dükkanlarındaki mimari, son dönemlerde Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Hasta odaklı olmayan mimari detaylar için ağır para cezaları ödenebilmektedir.

 

Bu mimari, genelde iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış mimarı için yapısal ve teknik özellikler öne çıkarken iç mimari de daha çok dekoratif ve yüzeysel detaylar oluşturulmaktadır. Son aşamada imzalar atılır ve eczane mimarisinin tamamlanması sağlanır

Eczane Mimarisi Kimlere ve Nasıl Yaptırılır?

Eczane ve mimarlık, birbirlerine çok yakın sektörler demiştik. Özellikle eczanelerin ilk kurulumunda gerçekleştirilen çizimler, hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle son zamanlarda eczaneciler tarafından mimari çizimin kime yaptırılabileceği sık sık tartışılmaktadır.

Eczane mimarisi,, yeterliliğini gerekli belge ve referanslar ile kanıtlayabilen mimarlara veya firmalara yaptırılabilmektedir. Eczane mimarisi için Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınması gerekmektedir. İşlemlerden önce gerekli evraklar tamamlandığında işinin uzmanı olan ve güvenilir mimarlar çizimlere başlamaktadırlar.

 

 

ECZANE MİMARLIK