Eczane Dekorasyonu, Eczane Tasarımı, Eczane Uygulamaları

Eczane Tasarımı

İLAÇ DEPOSU NASIL KURULUR

Eczanelerin sayısı günümüzde oldukça artmış bulunmaktadır. Eczaneler içerisinde birçok detay vardır. Mesela birisi de ilaç deposu olarak bilinen kavramdır.

İlaçlar eczane içerisinde belirli bir alanda müşterinin görebileceği noktadadır. Fakat eczaneler ayrıca birde ilaç depoları bulunmaktadır. Örneğin Eczaneden bir ilaç temin etmek isteyen müşterilere eczane içerisinde belirtilen ilacın bulunmaması durumunda bu noktalardan takviye yapılmaktadır. Mesela İlaç depoları bazen birkaç eczacı tarafından ortak olarak kullanılmakta iken bazı eczaneler münferit olarak kullanmaktadır. İlaç deposu nasıl kurulur? Neler yapılması gerekir? Şeklinde sorular yöneltilebilmektedir.

İlaç deposunun amacı öncelikle vatandaşın ilaç ihtiyacının zaman kaybetmeden tedarik edilmesidir. Örnek olarak sadece eczane rafları ile kısıtlı olan ilaçlar ile hizmet verilmesi çok mümkün olmayacaktır. Bu sebeple eczaneler kendilerine ait bir depoda sürekli olarak eksik ilaçlarını takip ederler ve eczane raflarını takviye ederler. Böylece büyük olasılıkla tedarikçi sıkıntısı olmaması koşuluyla ilaçların temini her zaman mümkün olacaktır. Klasik olarak eczanelerin ilaç depoları olduğu gibi Türkiye de oldukça büyük ilaç depoları da bulunmaktadır. Genel olarak tedarik buralardan sağlanır.


İlaç deposu kurulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Deponun tam anlamıyla kullanılabilmesi için bu hususlar dikkatle takip edilmelidir.

·        İlaç deposunun alanı

·        İlaç Deposunda kullanılan olan raflar

·        Kullanım kolaylığı

·        Güvenilirlik

·        Fiyat

Çerçevesinde yeni bir depo kurulması sağlanmaktadır. Ayrıca özel olarak eczanenin depodan farklı bir beklentisi bulunuyorsa bu husus ilgili firmaya izah edilmelidir.

İlaç Deposunun Fiyatları : Depo kapsamının ne kadar olduğu ve tam olarak işletmenin bu depodan ne beklediği ile alakalı olarak fiyatlar değişiklik gösterir.  Bu koşulların değerlendirilmesi neticesinde  ortaya yaklaşık   bir maliyet çıkacaktır.

ECZANE MİMARLIK